Choroby    Główna    Domowy Zwierzyniec

Dr. Scott juniora. Stahl, Pender
Weterynarz Klinika, Fairfax, Va.Anoreksja to utrata apetytu, jest to często występujący problem u królików w mojej praktyce. Szalenie ważnym jest aby pamiętać, anoreksja jest kliniczną oznaką dużej ilości potencjalnie grożących królikowi chorób. Króliki w związku z ich specyficznie zbudowanym układem trawiennym potrzebują stałego wypełnienia pożywieniem aby utrzymać swój organnizm w dobrej formie. Jedną z przyczyn gdy królik traci apetyt jest właśnie brak pracy jelit.

Omówię kliniczne oznaki, diagnozę i traktowanie (gastrointestinal - zastoju), blokady jelit w tym artykule. Gastrointestinal - zastój występuje często w okresie zrzucania pokrywy włosowej (linienia) włosy mogą formować czopy które faktycznie zablokują jelito, a najczęściej włosie z mieszaniną jedzenia zmniejsza jego drożność, powodując zatrzymanie zawartości w jelitach.

U królika taki zastój może spowodować utratę apetytu i chęci do picia. To jeszcze bardziej pogarsza położenie ( z powodu straty płynu z jelit) ruch jelit może się całkiem zatrzymywać. Zapamiętaj, królik nie ma zdolności zwymiotowania i tak skoro coś zje to musi to później przejść przez jego cały system trawienny.

Kliniczne oznaki:

mniejsze ilości lub całkowity brak kału
malutkie bobki, lub z dużą ilością włosów
brak pobierania wody
depresja, zwierzę jest osowiałe brak ruchu
królik często siada zgarbiony
bulgoczące dźwięki z układu trawiennego


Diagnoza:

twarda masa w żołądku
prześwietlenie może być pomocne, ale najczęściej króliki mają pełny żołądek

Leczenie:

najważniejsza rzeczą jest zapobieżenie odwodnieniu organizmu podajemy dożylnie płyn (w cięższych przypadkach) lub podskórnie płyn w kombinacji z płynem doustnie. Czasami sam płyn doustnie (sok ananasowy ). Inne formy leczenia zawierają środki przeczyszczające, tak jak olej mineralny (parafinowy) pomocne jest masowanie brzuszka.


Zapobieganie:

Zapobieganie jest zawsze najlepszą metodą w leczeniu królików. Najbardziej ważne czynniki które zapobiegają:
1. Dieta królicza winna zawierać włókno surowe jako składnik pokarmowy, najlepsze (trawy) siano, karmienie zielonkami i warzywami.

2. Regularne usunięcie włosów z królika może zapobiec chorobie. Włosy z okrywy włosowej należy regularnie usuwać przez szczotkowanie.

3. Używanie środków przeczyszczających, sok ananasowy lub sok papainowy, właśnie te owoce zawierają enzym znany jako papaina, potrafi on strawić włos. Sok powinien zawsze być świeży, jako enzym nie jest aktywny w puszkowanych produktach. Soki mogą być wysoko słodzone dlatego zalecam aby rozpuszczać je z wodą 50:50.


Dr.Susan Bown, DVM
Midwest Szpital dla Ptaków i Zwierząt Egzotycznych
Westchester, IL 60154
Materiał publikowany w lecie 1998 roku Chicago
w Króliczych Wiadomościach
Chicago oddział HRS


Pytania opiekunów:

Moja 4 letnia samiczka, króliczka rasy mini - lop miała kamienie w pęcherzu moczowym. Zostały te kamienie chirurgicznie usunięte i obecnie jest wszystko dobrze, ale mój weterynarz powiedział że może być nawrót kamieni i ja zastanawiam się jak zapobiec ich powrotowi.

Odpowiedź:

Kamienie w pęcherzu moczowym to od wieków choroba występująca u ludzi jak i u królików. Chciałabym podyskutować o tej chorobie. Podzielimy naszą dyskusję na dwie wypowiedzi. W tej omówię przyczyny i oznaki choroby a w następnej odpowiedzi omówimy diagnozę i leczenie choroby.

Przyczyny:

Powstawania kamieni i piasku w pęcherzu moczowym. Obecnie nadal nie jest dokładnie określone co powoduje tworzenie kamieni w pęcherzu moczowym,(wysoka zawartość wapnia w moczu ?) duże kamienie nie tworzą się w pęcherzu moczowym od razu, ale raczej obfitość mniejszych kryształów powoduje że spływają przewodem z nerek do pęcherza i to jest prawdopodobna kombinacja czynników.


Główna   Góra